Close

Well done @Shiplake_Lower on a quality catapult design competition. Team Hal run away winners with their trebuchet! https://t.co/8CkY7pcgAf Posted about an hour ago
Search:

STAFF CONTACT LIST

To contact the Chairman of Governors please write c/o Shiplake College, Henley-on-Thames, RG9 4BW.

Senior Staff

Headmaster: A G S Davies, BSc (St Andrews), Cert Mgmt

Bursar and Clerk to the Governors: J Ralfs
Deputy Head (Academic): Dr G Hughes, BA, MSc (Oxford), MPhil, PhD (Cambridge), PGCE (Buckingham)
Deputy Head (Pastoral): N J Brown, BA, PGCE (East Anglia)

Assistant Head (Sixth Form): R B Curtis, BEd (Brighton)
Assistant Head (Academic Studies): P S Jones, BA (Durham), GTP (London), AST
Assistant Head (Co-Curricular): A F J Hunt, BEd (University of South Australia)
Senior Housemaster: A D Dix, BSc, PGCE (Loughborough)
Director of Learning Development and Head of Lower School: A Higgins, BEd (Reading), MSc (Brunel), GDL (Kingston), OCR Cert & OCR Dip SpLD
Director of Sport: D Traynor, BSc, MSc (Exeter), GTP/QTS (St. Mary's Twickenham) 

Housemasters

Burr Housemaster: A D Dix, BSc, PGCE (Loughborough)
College Housemaster: R B Curtis, BEd (Brighton), PGCE (Leicester)
Everett Housemaster: T M Armstrong, BA (Exeter), BT (U of T Sydney)
Gilson Housemistress: S G Andrew, BSc (Heriot-Watt), PGCE (St Martin's)
Orchard Housemaster: A Mallins, BSc (Birmingham), PGCE (Buckingham)
Skipwith Housemaster: A P R Duncan, BSc, PGCE (Bath Spa)
Welsh Housemaster: J Howorth, BSc (Birmingham), PGCE
Head of Lower School: A Higgins, BEd (Reading), MSc (Brunel), GDL (Kingston), OCR Cert & OCR Dip SpLD

Teaching Staff 

Name Responsibility Qualifications
Adamson, Louise (Mrs) Head of ICT and Computing BSc (Manchester), PGCE (Reading)
Alcock, Chris English BA & PGCE (Reading)
Andrew, Suzy (Miss) Gilson Housemistress, Art BSc (Heriot-Watt), PGCE (St Martin’s)
Armstrong, Tom Everett Housemaster, English BA (Exeter), BT (U of T Sydney)
Arney, James English BA (Exeter)
Bayley, Tom Design Technology BSc (Buckingham Chiltern)
Beckett, Sam Assistant Head of Lower School, Head of Rugby, Chemistry  
Bell, Lisa (Mrs) Learning Development (Part-Time) BA (Liverpool), PGCE (Leeds), OCR Cert & OCR Dip SpLD
Bluck, Darius Head of Economics, Everett Assistant Housemaster BA, MA (York), PGCS (Christchurch Cantab)
Brenton, David Learning Development, Physics, Exam Officer, Timetabler BSc (Aberdeen), PGCE (Aberystwyth), OCR Cert & OCR Dip SpLD
Brown, Nick Deputy Head (Pastoral), History BA, PGCE (East Anglia)
Colman-Weller, Lindsay Teacher of Science BSc, PGCE (Durham)
Coulehan, Judit (Mrs) Learning Development BEd (ELTE)
Cox, Nikki (Mrs) Learning Development (Part-Time) BSc Cardiff, PGCE (Cambridge)
Crisford, Tom Physical Education, Head of Lower School Sport BSc (Southampton), GTP (Brunel)
Curran, Richard Director of Music BMus, PGCE (Edinburgh)
Curtis, Richard College Housemaster, Mathematics BEd (Brighton), PGCE (Leicester)
D'Rozario, Robert (Dr) Chemistry BSc (UCL), DPhil, PGCE (Oxford)
Davies, Alison (Mrs) Learning Development (Part-Time) JP, BA Edinburgh, PGCE (Leeds)
Diez-Urkidi, Yonadab Modern Languages Licenciado Biology (Basque Country), MBA (Insituto Empresa), PGCE (Hull), QTS
Dimmick, Adam ICT and Computing BSc, MSc (Bristol)
Dix, Andrew Burr Housemaster (Senior Housemaster), Physical Education, Mathematics BSc, PGCE (Loughborough)
Duncan, Alex Skipwith Housemaster, Geography BSc, PGCE (Bath Spa)
Ebbage, Richard Head of Psychology BSc (Roehampton), MSc (Southampton), GTP
Ebun-Cole, Tiki Modern Languages, Boarding Activities Co-Ordinator BA (Newcastle), PGCE (Leeds)
Elmore, Aled Physics MPhys (Durham), PGCE (Cambridge)
Forgie, Clare (Mrs) Head of Vocational Learning BSc (LSE), Dip M (CIM), PGCE (Surrey)
Gillings, Hema Head of Art BA (Leeds), PGCE (Liverpool John Moores)
Green, Paul Head of History BA (Plymouth), PGCE (Exeter)
Hallam, Eleanor (Mrs) English (Part-Time) BA Aberystwyth, PGCE (Cantab)
Higgins, Annemarie (Mrs) Head of Lower School, Director of Learning Development BEd (Reading), MSc (Brunel), GDL (Kingston), OCR Cert & OCR Dip SpLD
Howorth, Jonnie Welsh Housemaster, Geography, Head of Cricket BSc (Birmingham), PGCE
Hughes, Gareth (Dr) Deputy Head (Academic), Geography BA, MSc (Oxford), MPhil, PhD (Cambridge), PGCE (Buckingham)
Hunt, Alex Assistant Head (Co-Curricular), Head of Design and Technology BEd (University of South Australia)
Johnston, Ross Head of Geography and Travel and Tourism BSc (Reading), PGCE (St Mary's University College), MA(Ed) (St Mary's)
Jones, Paul Assistant Head Academic Studies, Music, Master of Scholars BA (Durham), GTP (London), AST
Khare, Ashok (Dr) Head of Chemistry BSc, MSc, PhD (Mumbai), DTLLS, PTLLS (City and Guilds), MBA (Reading)
Krause, Sarah (Mrs) Art, Head of PSHE BA (Buckinghamshire Chiltern)
Lawson, Grant Biology, Contingent Commander CCF BSc (Swansea), MSc, MPhil (Southampton), PGCE (OU)
Lehane-Kendrick, Chris Mathematics BSc (Bath), PGCE (Bath Spa)
Mackworth-Praed, Hugh Mathematics BSc (Durham), PGCE (Cambridge)
Mallins, Adam Orchard Housemaster, Geography and Travel and Tourism BSc (Birmingham), PGCE (Buckingham)
McCraw, Paul History MA (Edinburgh), PGCE (Aberdeen)
Milburn, Marcus Head of Media Studies, College Deputy Housemaster BA (Glamorgan), PCGE (Reading)
Miller, Duncan English and Welsh Assistant Housemaster BA (Bangor), PGCE (Aberystwyth)
Miller, George Physical Education and Burr Assistant Housemaster BSc (Chester)
Moffatt, Adam Biology and Psychology, Orchard Deputy Housemaster BA (Oxford Brookes)
Mordue, Chloe (Miss) Photography, Head of Netball BA (Westminster), GTP (West London)
Morgan, Anne (Mrs) ICT (Part-Time) HND (UWE)
Morgan, Lizzy (Miss) Head of Religious Studies and Philosophy BA, MA (London), PGCE (UCL - IoE)
Muhley, Peter Head of Mathematics, Skipwith Senior Tutor BSc (Loughborough), PGCE (Newcastle University)
Nunes, Jenny (Mrs) Head of Drama BA and PGCE (Exeter)
Patrick, Jane (Dr) Physics BSc (Natal, South Africa), PhD (Imperial College London), PGCE (Open University)
Parrott, Justine (Mrs) Head of Modern Languages BA (Essex), PGCE (Oxford Brookes)
Pearson, Sian (Mrs) Drama, Gilson Deputy Housemistress BA (Chichester), PGCE (Buckingham)
Pettifer, Charlie Mathematics BSc (Exeter), PGCE (LSBU)
Reynolds, James Science BSc and PGCE (Durham)
Rose, David Head of BTEC Business BA Hons with QTS (UWE)
Satch, Sally (Mrs) Design and Technology  
Settle, Keith Mathematics, Director of Boarding Admissions BSc (York), PGCE (London)
Sharkey, David Head of English BA (University College Dublin), PGCE (King's College London)
Snellgrove, Bob Head of Science, Careers Adviser BSc & PhD (CNAA), QTS
Traynor, Duncan Director of Sport BSc, MSc (Exeter), GTP/QTS (St. Mary's Twickenham)
Wallace, Patricia (Mrs) EAL (Part-Time) BA (Dublin), PGCE (London)
Walter, Tom Physical Education, Head of Girls' Games BSc (Exeter)
Ward, Byron Musician in Residence  BA (LCM), PGCE (Bristol)
Williams, Victoria (Ms) Economics and Business Studies BSc (Oxford Brookes), MRICS (Royal Institute of Chartered Surveyors)

Please note - Heads of Department are highlighted in bold and Housemasters are in italics.  

Pastoral and Medical Staff

Name Responsibility Qualifications
Knight, Julie (Mrs) College Matron and Domestic Bursar  
Blackwell, Sue (Mrs) Orchard Matron  
Cousins, Stephen (Revd) College Chaplain  
Cousins, Marion (Mrs) Lower School Matron  
Fairbairn, Lynne (Mrs) Welsh Matron  
Fitzgerald, Jenny (Mrs) Medical Sister (RGN, RM)  
Gow, Doreen (Ms) Resident Health Care Assistant  
Miles-Thomas, Jennie (Mrs) Burr Matron  
Mundy, Debbie (Mrs) Senior Sister (RGN) BA (Reading) PGC (Oxford) MSc (Oxford Brookes)
Porter, Lou (Ms) Gilson Matron  
Strickland, Karen (Ms) Everett Matron  
Tanner, Niki (Ms) Skipwith Matron  
Unwin, Philip (Dr) School Doctor (MB BS, DRCOG)  
Syrett, Alison (Mrs) School Counsellor  

Support Staff

Name Responsibility Qualifications
Arpino, Sue (Mrs) School Secretary  
Ashton, Ben LAMDA Tutor (Saturdays)  
Bathe-Taylor, Barry Boat Manager  
Blackwell, Graham Maintenance Supervisor  
Brazil, Catherine (Mrs) Finance Assistant  
Brenton, Joan (Mrs) Examination Administrator BA Open, TCert Cambs
Buckett, Karen (Mrs) Finance Assistant  
Challis, Chelsi (Miss) Marketing and Communications Officer BA Hons, MA (Royal Holloway)
Clarke, Laura (Mrs) Volunteer in Mathematics MEng (Bath)
Currie, David Director of Rowing  
Edimoh, Hanna (Mrs) Data Manager BA (Bucharest)
Evans, Richard Head Groundsman BSc (Preston)
Evers, Viv (Mrs) Finance Assistant  
Flynn, Moya (Mrs) HR Manager BA (UWE)
Green, Katherine (Mrs) Director of Marketing and External Relations BA (Exeter)
Green, Vanessa (Miss) Headmaster's PA  
Hedges, Sue (Miss) Assistant Bursar, Finance ACCA
Hine, Vanessa (Mrs) Drama Technician LGSMD
Hutt, Jackie (Dr) Science Technician BA, MMB (Cambridge), MCRP (Royal College of Physicians)
Jeffs, Sandra (Mrs) Medical Wing Administrator  
Jelowitz, Kirsty (Mrs) Alumni and Events Officer BA (Trinity), MSc (Brunel)
Jenkins, Charlie Strength and Conditioning Coach, Girls' Rowing Coach  
Kemp, Roy Estates Manager BA (Bournemouth)
Macpherson, Steve SSI, DofE Manager and Head of Outdoor Education  
Mitran, Stefan ICT Technician  
O'Toole, Claire (Mrs) Receptionist  
Parker, Rebecca (Mrs) Bursar's PA and Finance Assistant  
Pasmore, Esther (Mrs) Admissions Registrar  
Rapple Moore, Louise (Mrs) Careers Assistant & Music Assistant BA (Reading)
  Catering and Events Manager  
Smith, Suzette (Mrs) Receptionist  
Tate, Chris Senior Science Lab Technician  
White, Anne (Mrs) SEN Administrator/HLTA HLTA
Whitfield, Mike Design Technology Technician  
Young, Hayley (Mrs) Admissions Assistant BA (Leeds)

Visiting Music Staff 

Name Instrument Qualifications
Borzone, Ana (Ms) Cello and Lower School Music  
Branch, Gary Woodwind and Lower School Music DPLM (Leeds), LGSM
Hartnett, Michael Guitar  
Holland, Matt Brass and Lower School Music BMus, MMus
Hughes, Asami Piano and Theory  
Kench, Julie Voice  
Moore, Patrick Electric and Bass Guitar BSc, MBA (London)
Moore, Rachel (Mrs) Violin and Lower School Music BMus, PGCE
Rapple Moore, Louise (Mrs) Piano and Theory BA (Reading)
Roper, Lynne (Mrs) Singing MA, MSc, PGCE
Sims, Graham Electric and Classical Guitar BA, PG Dip, MA
Stewart, Hamish Drums  
Watts, John Trombone, French Horn and Tuba  
Western, Dan Drums  

Visiting Sports Staff

Name Sport
Clarke, Jeremy Hockey
Ellison, Chris Cricket
Forrester, Joel Hockey
Hetherington, Benji Hockey
O'Brien, Angela Pilates
9 A full ISI inspection in April 2015 judged Shiplake College as excellent across all nine inspection categories
Responding to a recommendation of the previous inspection, excellent progress has been made in relation to the monitoring of teaching and learning.
ISI Inspection - Spring 2015